Czym jest Canva i czy warto zainwestować w wersję premium?
Canva to niezwykle popularne narzędzie do projektowania graficznego, które zdobyło serca zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Wersja darmowa oferuje wiele funkcji, ale czy warto wykupić Canvę Pro? Sprawdźmy, jakie najciekawsze rozszerzenia i funkcje premium oferuje plan płatny i czy jest wart swojej ceny.
Koszt subskrypcji Canva Pro w Polsce
Plan Pro w Polsce kosztuje 450 zł rocznie lub 50 zł miesięcznie. Warto dodać, że Canva oferuje 30-dniowy darmowy okres próbny, a po jego zakończeniu często dostępne są promocje, takie jak pierwsze trzy miesiące za połowę ceny.
Różnice między Canva Pro a wersją darmową
Jedną z kluczowych różnic między planem płatnym a darmowym jest ilość dostępnych zasobów. Canva Pro zapewnia dostęp do ponad 100 milionów zdjęć, grafik, filmów oraz dźwięków, a także nieograniczonego dostępu do szablonów. Użytkownicy planu Pro mają również 1 TB miejsca w chmurze (w wersji darmowej tylko 5 GB) oraz priorytetowe wsparcie techniczne.
Najciekawsze funkcje Canvy Pro:
POBIERANIE PROJEKTÓW
W planie płatnym można pobierać projekty w różnych rozmiarach i formatach, w tym SVG, z opcjami takimi jak:
- bez tła,
- kompresja plików,
- PDF w kolorach CMYK, idealnych do druku.
MAGICZNY EDYTOR OBRAZÓW
Narzędzie oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób możesz dostosowywać obrazy do swoich potrzeb, nawet jeśli zupełnie nie znasz się na grafice i edycji. Opcja ta umożliwia:
- zmianę rozmiaru projektu,
- usuwanie tła,
- usuwanie lub przesuwanie wybranych elementów obrazu,
- edycję wybranych elementów/fragmentów obrazu – Canva automatycznie wykrywa pierwszy plan i tło, dzięki temu możesz np. poprawić jakość każdego obszaru oddzielnie lub dowolny sposób edytować wybrane elementy obrazu (zmieniać ich kolorystykę, rozmiar itp.),
- edycję tekstu,
- automatyczne dostosowywanie – Canva w kilka sekund dopracuje za Ciebie Twoje obrazy, np. poprzez dostosowanie jasności, ostrości, kolorystyki itp.,
- rozszerzanie obrazów.
MAGICZNE ANIMACJE
Umożliwia łatwe dodawanie animacji do projektów za pomocą jednego kliknięcia.
USTAWIENIA MARKI
Funkcja ta pozwala na skonfigurowanie identyfikacji marki, obejmującej logo, kolory i czcionki, co zapewnia spójność projektów.
Możesz tworzyć wiele zestawów identyfikacji marki, a także dodawać własne czcionki (jak to zrobić, przeczytasz tutaj).
TŁUMACZ
Dzięki wbudowanemu narzędziu opartemu na sztucznej inteligencji możesz w kilka sekund zmienić język dowolnego projektu. Obecnie jest możliwość wyboru spośród 134 języków. W darmowej wersji masz opcję wypróbowania tej funkcji jeden raz.
Tłumacz działa na wszystkich projektach Canvy, z wyjątkiem docs. Jednocześnie można tłumaczyć jedną stronę i jeden język.
PLANOWANIE PUBLIKACJI W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
Canva umożliwia połączenie z kontami w mediach społecznościowych i publikację bezpośrednio z aplikacji, natomiast w wersji pro można także posty zaplanować.
Aktualnie możliwe jest planowanie publikacji w następujących aplikacjach:
- Instagram (tylko konta firmowe)
- X (Twitter)
- Slack
- Tumblr
USUWANIE TŁA Z FILMÓW
Podobnie jak w przypadku obrazów, możliwe jest usuwanie tła z filmów. Obecnie można usuwać tło z filmów o długości poniżej 90 sekund.
FUNKCJE PREMIUM W TWORZENIU STRON WWW
Darmowy plan umożliwia łatwe i szybkie tworzenie stron internetowych (składających się z jednej głównej strony) oraz do pięciu darmowych domen my.canva.site. Można tworzyć je od zera lub wykorzystać szablony z zasobów Canvy, a także wykorzystać swoją domenę.
Wersja płatna umożliwia publikowanie nieograniczonej liczny stron, a także śledzenie i mierzenie efektywności (liczba wyświetleń, ruch i zaangażowanie itp.).
ZBIORCZE TWORZENIE PROJEKTÓW
Dzięki tej funkcji możesz w kilka minut wygenerować dziesiątki projektów na tym samym szablonie, np. serię postów na Instagram, dyplomów, wizytówek, zaproszeń itd., zmieniając tylko wybrane treści np. imię i nazwisko, daty, liczby itd. Wystarczy, że prześlesz do Canvy plik z danymi w formacje csv, xlsx lub tsv i odpowiednio połączysz dane.
Czy warto więc wykupić Canvę Pro?
To zależy. Jeśli projektujesz często lub potrzebujesz zaawansowanych funkcji, inwestycja w plan płatny może być warta rozważenia. Szerokie możliwości edycji i dostęp do bogatych zasobów premium sprawiają, że jest to potężne narzędzie dla każdego twórcy.
Natomiast jeśli korzystasz z Canvy okazjonalnie i niekoniecznie w celach komercyjnych, wersja darmowa może okazać się zupełnie wystarczająca, wszak również oferuje ogromne możliwości w projektowaniu.
A jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z Canvą i potrzebujesz kogoś, kto krok po kroku pokaże Ci, jak stworzyć projekt graficzny, sprawdź mój poradnik z tutorialami wideo Canva dla opornych. Dzięki niemu funkcje Canvy nie będą przytłaczające, a projektowanie stanie się przyjemnością. Sprawdzisz też w praktyce, czy warto wykupić Canvę Pro, czy nie jest Ci to potrzebne, ponieważ e-book oparty jest na planie darmowym.